Kvar na cesti? Evo kako ostati siguran i izbjeći kaos!Kako pravilno postupiti u slučaju kvara i izbjeći dodatne opasnosti.
- 05.03.2025
- Objavio: Lara Vrsalović
- Kategorija: AK Rijeka, Magazin

Neplanirani kvar na vozilu može biti stresna situacija, osobito ako se dogodi na prometnoj cesti. Osim što može izazvati paniku, kvar predstavlja i ozbiljan sigurnosni rizik za vas, vaše suputnike te ostale sudionike u prometu. Kako biste smanjili opasnost i osigurali vlastitu sigurnost, važno je pridržavati se nekoliko ključnih pravila.
1. Ostanite smireni i procijenite situaciju
Prva i najvažnija stvar u slučaju kvara je zadržati pribranost. Panika može dovesti do impulzivnih i rizičnih odluka. Brzo procijenite situaciju: je li vaše vozilo još uvijek pokretno, možete li ga sigurno pomaknuti s prometnice ili je potpuno nepokretno?
2. Uključite sva četiri pokazivača smjera
Čim primijetite da imate problem s vozilom, odmah uključite sva četiri pokazivača smjera. To je prvi signal ostalim vozačima da imate poteškoća i da trebaju povećati oprez. Ova radnja smanjuje rizik od naleta drugih vozila na vaše vozilo.
3. Sigurno se zaustavite izvan kolnika
Ako je moguće, pokušajte vozilo pomaknuti na zaustavnu traku, isključnu traku, proširenje ceste ili bilo koje drugo mjesto gdje neće ugrožavati promet. U gradskim uvjetima, ako se kvar dogodi na prometnoj ulici, nastojte se pomaknuti do najbližeg ugibališta ili parkirališta.
Ako se vozilo ne može pomaknuti, nemojte riskirati pokušavajući ga gurati na prometnoj cesti.
4. Ispravno postavite sigurnosni trokut
Sigurnosni trokut mora biti postavljen na odgovarajuću udaljenost iza vozila kako bi vozači imali dovoljno vremena da uoče prepreku i prilagode brzinu.
- Na autocestama: najmanje 100 metara iza vozila
- Na ostalim cestama: najmanje 50 metara iza vozila
- U naseljenim mjestima: na udaljenosti od 10 do 20 metara
Važno je da pri postavljanju trokuta nosite reflektirajući prsluk kako biste bili vidljivi drugim vozačima.
5. Napustite vozilo na siguran način
Ako je moguće, izađite iz vozila s desne strane, kako biste izbjegli izlazak na prometnu traku. Svi putnici trebaju napustiti vozilo i udaljiti se na sigurno mjesto, poput zaštitne ograde ili travnate površine izvan prometnice.
Na autocesti se nikada ne zadržavajte uz vozilo, već se odmah sklonite iza zaštitne ograde i pričekajte pomoć na sigurnoj udaljenosti.
Ako putujete s djecom, pobrinite se da ih čvrsto držite za ruku i ne dopustiti im da se udaljavaju. Kućne ljubimce, ako su s vama, držite na povodcu ili u transportnom kavezu kako bi ostali pod kontrolom.
Važno je biti svjestan okoline – prolazeća vozila, jak vjetar s autoceste i buka mogu otežati komunikaciju i kretanje. Ako je kvar nastupio noću ili u lošim vremenskim uvjetima, dodatno povećajte vidljivost reflektirajućom odjećom ili korištenjem svjetiljke.
6. Pozovite pomoć
Nakon što ste osigurali sebe i ostale putnike, vrijeme je da pozovete pomoć. Ako imate članstvo u autoklubu, nazovite 1987, broj službe za pomoć na cesti. U slučaju ozbiljnog kvara koji ugrožava promet, obavijestite i policiju na broj 192. Ako se kvar dogodio na autocesti, možete koristiti i SOS telefonske govornice koje se nalaze uz rub ceste.
7. Nemojte pokušavati popraviti vozilo na rizičnim mjestima
Ako niste stručnjak za popravke, najbolje je ne pokušavati popravljati vozilo na samoj prometnici, pogotovo na autocesti. To može biti izuzetno opasno! Umjesto toga, pričekajte dolazak stručne pomoći.
Osim što izlažete sebe riziku, pokušaj popravka vozila na neadekvatnom mjestu može ugroziti i ostale sudionike u prometu. Vozila koja prolaze velikom brzinom mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju, a svaka nepromišljena radnja može dovesti do nesreće. Ako kvar uključuje pucanje gume ili mehanički problem, nemojte se zadržavati oko vozila dulje nego što je potrebno.
Ukoliko ipak morate intervenirati, na primjer zamijeniti gumu, učinite to isključivo ako se nalazite na sigurnom mjestu, poput parkirališta ili zaustavne trake s minimalnim prometom. Nosite reflektirajući prsluk, koristite sigurnosni trokut za dodatnu vidljivost i uvijek budite svjesni okoline.
Kako spriječiti kvarove u budućnosti?
Iako se kvarovi ne mogu uvijek izbjeći, redovito održavanje vozila značajno smanjuje šanse za neplanirane probleme. Prije svakog duljeg putovanja provjerite:
- Razinu ulja i rashladne tekućine
- Tlak u gumama
- Stanje akumulatora
- Svjetla i signalizaciju
Također, uvijek imajte u vozilu osnovnu opremu za hitne situacije: sigurnosni trokut, reflektirajući prsluk, rezervne žarulje, baterijsku lampu i kontakt brojeve službi za pomoć na cesti.
Kvar vozila na cesti može biti nepredvidiva i potencijalno opasna situacija, ali uz pravovremenu i ispravnu reakciju može se izbjeći dodatna opasnost. Važno je ostati smiren, pravilno signalizirati problem drugim sudionicima u prometu, osigurati putnike i pozvati stručnu pomoć. Sigurnost je uvijek na prvom mjestu – kako vaša, tako i svih ostalih sudionika u prometu!