9 savjeta za novopečene vozačePoložili ste vozački, što sad? Evo nekoliko savjeta pomoću kojih ćete se lakše snaći u novom svijetu vozača.
- 09.09.2024
- Objavio: Lara Vrsalović
- Kategorija: AK Rijeka, Članstvo, Magazin, Preventiva
Čestitamo, položili ste! A što sad? Neki jedva dočekaju sjesti u automobili, neki zaziru od samostalne vožnje, ali i jednima i drugima zajedničko je jedno – tek ste počeli učiti. Istraživanja pokazuju da mladi vozači češće sudjeluju u prometnim nesrećama uzrokovanim brzinom, gubitkom kontrole nad vozilom i pri pretjecanju. Razloga za to je nekoliko, a glavni je nedostatak iskustva. Iako mladi vozači imaju dobre reflekse i brzo reagiraju, lošiji su u procjeni rizika i identificiranju opasnih situacija te su skloniji precjenjivanju svojih sposobnosti. Ništa što stariji i iskusni vozači nisu i sami jednom prošli. Kako si pomoći?
1. Vježbajte, vježbajte, vježbajte
Vozite često, bez žurbe i stresa. Najlakše se osjećati ugodno za volanom kad se provede dovoljno vremena u na mjestu vozača. Na početku odlazite na kraće rute jer vožnja je i mentalni i fizički napor. Raspitajte se o treningu sigurne vožnje. Vozite s iskusnijom osobom, koja vas može savjetovati, ispraviti, naročito dok vježbate vožnju noću ili u lošim vremenskim uvjetima. Razmislite i je li roditelj najbolji izbor za suputnika, možda je bolji netko tko nije toliko emotivno angažiran.
Prije izlaska na prometnu autocestu ili gužvu gradskih ulica, vozite automobil na cestama s manje prometa. Vježbajte kočenje, skretanje, ubrzavanje i korištenje pokazivača smjera. Uvježbajte osnove i dajte si priliku učiti iz pogrešaka u okruženju s manje rizika.
2. Upoznajte svoj automobil
Nemojte samo sjesti i voziti, što možete provjeriti sami. Saznajte što radi svaki prekidač. Naučite što znači koja oznaka na ploči s instrumentima. Ako se neka neočekivano upali, zaustavite se na sigurnom mjestu i provjerite što to znači. U pravilu, žute „lampice“ , znak su nekog manjeg problema uz koji možete nastaviti vožnju, a crvene označavaju veći problem zbog kojeg bi trebalo zaustaviti vozilo. Ne dovodite se u neugodnu situaciju da ne znate otvoriti rezervoar goriva na benzinskoj pumpi. Naučite kako provjeriti ulje i tlak u gumama, kako dodati tekućinu za stakla ili zamijeniti gumu. Ipak, ako zapne, zapamtite da uvijek možete nazvati 1987 za pomoć na cesti, a svakako provjerite sudjelujete li u HAK-ovom programu Moje prvo članstvo koji vam u godini nakon položenog vozačkog ispita omogućuje besplatnu intervenciju!
3. Krećite malo ranije
Ne dozvolite da vam žurba uvjetuje vožnju! Krenite barem 10 minuta ranije od onog kako biste uobičajeno. Ne znate kakvi uvjeti i situacije mogu biti na cesti. Kombinacija mladosti i neiskustva sa žurbom, panikom i stresom zbog kašnjenja je opasna! Poštujte ograničenja brzine jer je prebrza vožnja vodeći uzrok nesreća koje su uzrokovali mladi vozači.
4. Budite svjesni drugih
Vi ste samo jedan od faktora u prometu i koliko god vješti bili, ovisite i o tuđim reakcijama. Držite dovoljan razmak kako biste stigli reagirati, provjeravajte redovito ogledala i mrtvi kut te gledajte vozila ispred sebe kako biste mogli predvidjeti što će se iduće desiti. Nije dovoljno gledati samo ono neposredno ispred vas, obratite pažnju i na ono što se dešava nekoliko vozila ispred. Ne zaboravite na osjetilo sluha, može vam pomoći primijetiti da netko naglo koči, da prilazi vozilo hitne pomoći ili da vas netko trubom upozorava na neku opasnost. Zbog toga je važno da tijekom vožnje, pogotovo ako ste početnik, ne pretjerujete s glasnoćom glazbe koju slušate u automobilu. Ne zaboravite paziti na prometne znakove! To je nešto na što mnogi vozači kroz vrijeme zaborave, voze po navici pa propuste vidjeti ograničenje brzine ili znak za raskrižje s cestom s prednošću prolaska. Pratite znakove, a ne vozilo ispred sebe!
5. Ne brinite što drugi misle o vašoj vožnji
Iako je bitno pratiti druge vozače, ne brinite o tome što nepoznati ljudi misle sve dok vozite sigurno i po propisima. Naći ćete se u situacijama kad vam potpuni neznanac trubom, svjetlima i gestikulacijom objašnjava kako biste trebali voziti, odolite iskušenju da mu dokažete da možete brže i ostanite smireni.
6. Izbacite prijatelje
Je, super je što ste položili i možete provozati ekipu, ali ponekad se teško oduprijeti želji da pokažete koliko ste brzi i spretni. Ako primijetite da vozite drugačije kad ste u društvu, popravite to. A do tad, prestanite nuditi svima prijevoz.
7. Maknite mobitel – i maknite ga skroz
Ne pored, ne na razglas, ne „hands free“, maknite. Nije stvar samo u slobodnim rukama, napor koji ulažete u najjednostavniji razgovor krade vam koncentraciju potrebnu za vožnju, a u samim počecima, treba vam maksimalan fokus. Ako trebate odgovoriti na poziv ili nazvati nekoga, ne riskirajte – parkirajte se uz cestu i tek tada započnite razgovor na mobitelu.
8. Vježbajte parkiranje
Parkiranje često može biti stresno, pogotovo kada nema puno mjesta ili automobil čeka iza vas. Nervoza raste jer osjećate da morate brzo reagirati, a to može uzrokovati greške poput pogrešnog procjenjivanja udaljenosti ili neželjenog udarca u rubnik ili drugo vozilo. Kako biste izbjegli ove neugodne situacije i stekli samopouzdanje, preporučuje se da parkiranje vježbate u opuštenim uvjetima, bez pritiska. Posjetite neko manje prometno parkiralište, poput onog ispred trgovine izvan radnog vremena, i odvojite vrijeme za vježbanje. Što više vježbate, to ćete se osjećati sigurnije i spremnije, a parkiranje će vam s vremenom postati gotovo automatska radnja, bez stresa i brige. Na kraju, s dovoljno vježbe, parkirat ćete bez obzira na to koliko automobila čeka iza vas.
9. Razmišljajte o vremenskim uvjetima
Kiša, vjetar, susnježica i snijeg mogu se dogoditi bilo kada, uključujući i kada je vožnja već započela. Nepovoljni vremenski uvjeti mogu otežati vidljivost, smanjiti prianjanje vozila na cestu i povećati vrijeme zaustavljanja. Ako ima oborina potrebno je povećati razmak između vozila i voziti sporije. U hladnijim ili snježnim uvjetima nije loše razmisliti o vježbanju vožnje na parkiralištu kako bi se upoznali s reakcijom automobila u skliskim uvjetima.
Mladi vozači i zakon
Podsjećamo da za mlade vozače odnosno vozače do 24. godine života, prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vrijede neka drugačija pravila. Kod mladih vozača ne tolerira se alkohol! Mladi vozač ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako je pod utjecajem droga, lijekova ili alkohola. Uz to, ako u razdoblju od dvije godine prikupi 9 negativnih prekršajnih bodova, rješenjem će mu se ukinuti i oduzeti vozačka dozvola. Vozački ispit može ponovno polagati nakon dvije godine, no prije toga mora ponovno proći postupak osposobljavanja za vozača. Odluči li upravljati vozilom unatoč tome što mu je vozačka dozvola oduzeta može platiti novčanu kaznu u iznosu od 1.320,00 do 2.650,00 eura ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana.
Divno je biti vozač, imate slobodu, otvaraju se nove mogućnosti, ali nikad ne zaboravite da imate i nove odgovornosti, ne samo za sebe već i za sve ostale sudionike u prometu. Automobil nije igračka, može biti smrtonosan, a posljedice ponekad ostaju za čitav život.